Profesyonel web programlama

Merhaba bu paylaşımımda profesyonel web programlama çalışması yaptırmak isteyen şirket veya kişiler için dikkat etmesi gereken bazı durumları açıkladım.

Profesyonel web programlama hizmeti alırken nelere dikkat etmeliyim?

Profesyonel web yazılım hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken kurallar şunlardır.

  • Web yazılım hizmeti uzman, tecrübeli kişilerden alınmalıdır. Çünkü web yazılım yapısı gereği yıllarca hizmet etmesi için programlanır. Eğer yazılım gerçekleşirken ileriye dönük kodlama yapılmazsa belirli bir süreden sonra geliştirilmesi mümkün olmaz. Bu tip kodlamalarda kodu yazan kişiye mecbur olursunuz çünkü standartlar gözardı adilir, standarların gözetilmediği bir programı farklı web yazılımcısı geliştirmekte zorluk yaşar, ya düzenleyemez yada uğraşmaz veya daha kötüsü geliştirmek için fahiş ücretler ister.
  • Geliştirilemez kodlama yada geliştirilebilir yazılım tercihi yapmalısınız. Geliştirilebilir kodlama, standartların benimsendiği, takım çalışması esnasında veya başka programcıların kaynak kodu ele aldığı vakit sorun çıkartmadan geliştirebileceği yapılardır. Siz yazılımı yapan ajansla bağınızı koparsanız bile diğer bir uzman web programcı tarafından gelişmesi sağlanabilir. Bunun önemi çok büyüktür. Çünkü her yıl yeni özellikler, güvenlik önlemleri, hızlandırma düzeltmeleri vb. seçenekler çıkmaktadır. Kısır bir web yazılım sadece yapımcısının düzenleyebildiği, farklı web yazılımcının geliştirmek istediği vakit sorunlar yaşayacağı web program tipleridir.
  • Web yazılım maliyetli bir hizmettir. Bu hizmeti alırken ne yüksek fiyatlara nede fazla düşük ücretlere itibar etmeyin. Örnek vermek gerekirse üç kurumdan teklif aldınız birisi 3.000 tl teklif sundu, bir tanesi 6.000 tl teklif sundu, birisi 1.500 tl teklif sundu buradan anlaşılırki bu programın fiyatı tahminen 3.000-6.000 tl arasıdır. Bundan yukarı veya alçak ücretler %10 değişkenlik gösterebilir. Daha aşağı veya aşırı ücretlere kapılmayın.
  • İstediklerinizi güzel bir biçimde aktarın. Web yazılımı yaptırırken ne istediğinizi muhakkak bilmeniz gerekmektedir. İstediklerinizi iyi bir şekilde aktardıktan sonra notlar tutulacak ve fiyat teklifleri hazırlanacaktır. Fiyat teklifleri hazırlanırken anlattığınız özellikler dikkate alınarak bir fiyatlandırma yapılacaktır. Fiyatlandırma oluşturulurken sizin basit gördüğünüz veya söylemeye gerek yok diye düşündüğünüz şeyler fiyata dahil edilmez. Sözleşme bittiğinde artık o özellikleri istemeniz durumunda ya ikinci güncellemeye bırakılır yada yapılmadan proje bitirilir. Örneğin başımdan geçen bir durumdan bahsedeyim bir web programı için anlaşma yaptık. İstenilen bir veri kayıt sistemiydi, istendiği gibi projeye başlandı %80’lik bölümünü bitirdim. Test için şirketlerine gittiğimizde şöyle bir sorunla karşılaştım. Meğerse bu veriler devlet kaynaklı bir sayfanın veritabanından sorgulanması gerekliymiş, araştırdım sitenin apisi yoktu. Proje iptal oldu. Sizde böyle bir durumda kaporanızı kaybetmiş olursunuz.
  • Mutlaka sözleşme yapın. Kurumsal dünyada şahıslar yada şirketler sözleşmesiz adım atmaz. Sizde mutlaka isteklerinizi belirten bir sözleşme yaptırın. Yapılacak işleri, varsa örnek web siteleri içine alan kapsamlı bir sözleşmeyi muhakkak yaptırmalısınız.

Profesyonel web programlama hizmeti almak isteyenlerin yapacakları en büyük hatalar nedir?

  • Hataların ilk başında kurumsal web yazılım ajanslarıyla çalışmamaları gelir. Firmaların şikayet edilebileceği birçok kuruluş olmasına rağmen, freelance kişilere iş yaptıranlar. Bunu kanıtlayamazlar bile.
  • Ücretlerine aldanma. Birkaç şirket ile konuşulduktan sonra hepsi pahalı deyip, gidip en ucuzuna yaptırayım mantığı yürütülür. Tabiki bu bir seçenek ama şöyle bir kafa yoralım ucuzmu, kalitemi. Ucuza yaptıracağınız bir web yazılımı sizi ne kadar ileriye taşıyabilir.

Kaynak: Profesyonel web programlamahttps://dogruwebtasarim.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s