Web yazılım hizmeti

Günümüzde çok fazla firma veya iş adamı web yazılımı hizmeti almak amacıyla kurumsal firmalardan teklif istemektedirler. Pekala bu çalışmayı yaptırmak isteyen iş adamları yada firmalar nasıl bir yol takip etmelidir.

İlk olarak hizmet alacağınız şirketi çok iyi seçmelisiniz. Seçim yaparken dikkat göstermeniz gereken maddeler şöyle sıralanabilir.

  • Sözleşme sıkıntısı olmamalı
  • Ön çalışma yapılıp, müşteriye gösterilebilmeli
  • Test aşaması olmalı ve süresi belirtilmeli
  • Referans işlerinin iletişim bilgilerini verebilmeli

Yukarıdaki maddelerin olması firmanın kurumsal ve kaliteli bir firma olduğunun sinyallerini verir. Şehrinize yakın bir web yazılım firmasını seçmelisiniz ki ziyarette bulunup çalışma ortamını gözlemlemeniz faydanıza olacaktır. İstanbul’da iseniz tercih etmeniz gereken İstanbul web yazılım firmalarıdır. Hizmet talep edeceğiniz firmayı birazda içinize sinmeli, firmayı araştırmadan, ajans yetkilileriyle görüşmeden sosyal platformlarda herkes paylaşmış diye hizmet almaya kalkışırsanız şimdiden geçmiş olsun.

İstenilen özelliklerin süper bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Web yazılım dediğimiz zaman çağımızda bihayli sektör için hazır web yazılım mevcut, örnek olarak firmanızın ürünlerinizi satacağınız e-ticaret sitesi kurdurmak istiyorsanız açık kaynak kodu ve ücretsiz bir dünya hazır e-ticaret yazılımı var. Hazır sistemler mevcut iken sıfırdan yazdırmaya kalkışmayın sebebini sorarsanız.

Hazır bir sanal mağaza scriptine edeceğiniz masraf tasarım, eklenti, kurulum vs. dahil olmak üzere en fazla 2.000-3.000 tl arasıdır. Ek olarak yeni versiyon çıktıkça 100-200 lira’ya güncelleştirme yapabilirsiniz. Ama özel web yazılım böyle değildir. Sadece yazılımı en az 20.000 tl’ye hazırlatırsınız çok büyük firma değilse size vereceği bundan düşük fiyatlara kanmayın hata edersiniz. Yazılımı teslim aldınız emin olun bir sürü hatası çıkacak ve güncelleme isteyecek iki-üç ayda bir güncelleme yaptırdınız en az 2.000-3.000 masrafı olacak veya bir web yazılım elemanı tutacaksınız ki onun maaşı 2.000-3.000 arasıdır.

Kararınızı iyi vermeniz gerekli büyük çaplı siteleri (sahibinden, gittigidiyor vb.) cms’ler ile yapamazsınız yaptırsanız bile bir süreden sonra mutlaka özel web yazılımı yaptırmanız gerekiyor. Lakin kendi ürünleriniz için milyonlarca veriyi işleyebilecek bir web yazılım yaptırmanıza hiç lüzum yok.

Bu hizmeti almak isteyenler, kurumsal web yazılım ajanslarına taleplerini çok ayrıntılı bir biçimde ve belirttikleri projeleri kağıt üzerine yazdırmaları gerekmektedir. Ayriyeten projenizi anlatırken bir kayıt cihazı veya telefon ile kaydetmeniz projeyi gerçekleştirecek ajans yada sizin yanlış anlaşılmasının önüne geçecektir. Çünkü özel bir web yazılım, projenin büyüklüğüne göre bin lira ile milyon lira aralığında değişiklik gösterecektir.

Projenin tek kullanımlık bir projemi yoksa gelişitrmeye devam edebilecek bir projemi olduğunu beldirmeniz gereklidir. Kısır projelerde bir kere hazırlandıktan sonra geliştirmek çok zor ve maliyetlidir. Geliştirmeye açık programlar ekip çalışmasına uygun ve api’leri olan yazılımlar olduğu için devamlı yenilenebilir ve geliştirilebilir.

Web yazılım yaptırırken mutlaka birkaç firmadan görüş alın, dikkat etmeniz gereken nokta şu 2 yanlış düşünceden uzak durun, düşük fiyat teklifi verilmişse kesin dandiktir, pahalı fiyat teklifi verilmişse mükemmel iş yapıyordur. Firmalar çok yüksek maliyetli reklamlar vererek veya çok para ödeyerek Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkabiliyorlar. Tabi doğal olarak bu reklam masraflarını birilerinden çıkartmaları gerekiyor. Bu konuya dikkat edin. Çünkü seo çalışması yapan bir firma olarak biliyoruz ki seo çalışması ile parayı verenin düdüğü çaldığı gibi, parayı en çok veren en yukarılara çıkıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s