SEO Uyumlu Web Tasarım

Seo dostu web dizayn hakkında bilmeniz gereken konuları bu makalede bulabilirsiniz.

SEO Uyumlu Web Dizayn Yapılır?

SEO, arama motor optimizasyonu manasına gelmektedir. Arama motoru uyumlu web site ise, Google başta olmak üzere arama motorlarında üst sayfalara çıkabilecek alt yapıya sahip web dizaynı anlamına gelmektedir. Bu tip siteler için “arama motoru dostu”, “Google friendly” gibi sözler de kullanılır.

SEO Uyumlu Web Tasarımının Özellikleri;

Site içi seo kavramı içine giren 100 den fazla nokta bulunmaktadır. Fakat bunlardan en mühim olanlara değinmek yerinde olacaktır.

1. Web tasarımınızın tüm sayfaları için özgün ve açıklayıcı meta açıklamaları oluşturun
Bir web tasarımının arama motorlarındaki en önemli görünürlük kriterlerinden birisi meta etiketlerdir. Meta açıklamalar için ise title ve description açıklamaları olmazsa olmaz önemliliğe sahiptir. Bu açıklamalar sayfanın arama motorları tarafından anlaşılması açısından ilk bakılacak bölgedir. Title açıklama ortalama 70 harf ve sayfa içeriğini açıklayan kısa bir yazı olmalıdır. Description açıklaması ise sayfa içeriğini özetle anlatan ortalama 160 karakter olan kısımdır. Bunun haricinde Keywords ve benzeri bir çok, nispeten daha az öneme sahip meta açıklamaları da bulunmaktadır.

2. Makaleleriniz Benzersiz ve Kaliteli Olsun
Arama motorları geçmiş yıllara kıyasla içeriğe çok daha fazla önem vermeye başladı. Geçmişte içeriğe ait semantik bir yaklaşımla değerlendirme yapma imkanı olmayan arama motorları artık sayfa içeriğinde geçen kelime sayısının ötesinde, sayfada vakit geçirme, hemen çıkma ve benzer bir çok istatistiği değerlendiriyor. Böylece içeriğin kalitesini, kullanıcıya olan yararını ölçerek değerliyor. Bu nednle aşağıdaki kriterlere mutlaka dikkat etmeliyiz;

* Sitenizin içeriği (metin ve resimler) mutlaka özgün olmalı.
* Sitenizde kullanıcının çokca vakit geçireceği bir biçimde kaliteli paylaşım olmalı.
* Makalenizde mümkünse video olsun. Böylelikle kullanıcılar sitenizde daha fazla vakit geçirecektir.
* Sitenizdeki metinlerin dilbilgisi ve imla kurallarına uygun olmasına, kolaylıkla anlaşılır olabilmesine özen gösterin.

3. Web Sayfanız Çabuk Açılmalı
Web sitenizin çok çabuk açılabilmesi gerekiyor. Bir çok arama motoruna göre bu çok önem verilen bir kural. Bu sebeple web sitenizdeki görsellerin ve kod yapısının optimize edilmiş olması gerekiyor. Web sitenizin hızını ölçebilmeniz için önemli araçlardan 2 adetini sizinle paylaşmak istiyorum;

Google PageSpeed Tools : https://developers.google.com/speed/pagespeed/
GT Metrix : https://gtmetrix.com/

SEO Uyumlu Web Dizaynı Yapıldığında Üst Sıralarda Çıkarmıyız?

Seo kavramını incelediğimizde sadece site içi işlemlerin değil, aynı zamanda site dışı faktörlerin de arama sıralamasında etkili olduğunu bilmeliyiz. Yani site içi seo uyumu yüzdeyüz yapılsa bile, bir site üst sıralarda olmayabilir. Bu tamamen ilgili terimlerde sizinle yarışan rakiplerinizin durumuna bağlıdır. Rekabetçi anahtar kelimelerde çoğunlukla ilk sayfada yer alan siteler büyük oranda, site içi seo çalışması yapmış oluyorlar. Bu durumda onların önünde olmak isteyen bir firma için site içi seonun kafi gelmeyeceğini söyleyebiliriz.

SEO Uyumlu Web Tasarım yaptırmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0212 664 55 32

0531 500 95 44

destek@dogruwebtasarim.com

Çırpıcı mah. 1. Taşocağı sok. No:70/B

Zeytinburnu / İST

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s